~ Home ~ Rules Teams Schedule World Results World Records Gallery Members Contacts

Sporter 25M Sporter 50M 10.5lb LV 25M 10.5lb LV 50M Unl HV 25M Unl HV 50M Aggs Grand


Hunter & Unlimited Air Rifle Results

2008 World Rimfire Final Results

The chart below will give you a quick idea how each country did.
The Team Scores for the Unlimited - Heavy Varmint are next.
Then you can click on the buttons above for all the scores.

25 Meter and 50 Meter Rimfire
3 Classes with 3 Targets for each Class
Misc

Team Scores  -  Heavy Varmit - 50 Meters
1St USA Team A Score X's Score X's Score X's Agg X's
David Kenimer USA-A   247 12 249 5 247 7 743 24
Craig Young USA-A   244 6 242 2 249 7 735 15
Danny Allan Hepler USA-A   250 8 249 8 249 10 748 26
                  2226 65
2nd Italy Team B                
Walter Botta ITA-B   248 6 246 8 248 3 742 17
Giuseppe Corti ITA-B   247 0 247 3 243 6 737 9
Gianni Diazzi ITA-B   248 6 245 3 246 6 739 15
                  2218 41
3rd Italy Team A                
Franco Vito ITA-A   246 5 247 4 247 3 740 12
Francesco Scalea ITA-A   245 6 248 7 243 3 736 16
Paolo di Cocco ITA-A   244 8 246 7 248 9 738 24
                  2214 52
4th United Kingdom Team B                
Carl Boswell UK-B   249 4 248 7 245 4 742 15
Jim Andrews UK-B   249 5 244 8 245 8 738 21
Brian Kelly UK-B   244 4 243 4 246 6 733 14
                  2213 50
5th Italy Team C                
Claudio Debbi ITA-C   245 7 248 6 239 1 732 14
Daniele Dianda ITA-C   245 7 245 11 249 7 739 25
Roberto Facheris ITA-C   246 6 246 6 247 8 739 20
                  2210 59
6th South Africa Team A                
Natali Terblanche  (L) SA-A   249 7 247 6 242 4 738 17
Antonie Michael Terblance SA-A   248 8 245 3 246 6 739 17
Pieter Francois van den Merwe SA-A   246 8 248 3 239 5 733 16
                  2210 50
7th Czech Republic Team A                
Stanislav Vrestiak CZ-A   246 2 248 8 246 5 740 15
Roman Chlumsky CZ-A   249 7 246 7 239 1 734 15
Jindrich Chlumsky (J) CZ-A   247 5 246 2 239 3 732 10
                  2206 40
8th South Africa Team B                
Tionette Barnard (JL) SA-B   246 7 247 3 247 5 740 15
Pieter Grundlingh  SA-B   248 7 246 6 245 3 739 16
Martin Senore SA-B   244 7 241 6 240 3 725 16
                  2204 47
9th Germany Team B                
Markus Feldmann GER-B   247 6 246 3 245 6 738 15
Hans Jo Domaschk GER-B   244 4 243 1 243 5 730 10
Martin Menke GER-B   244 7 245 5 247 7 736 19
                  2204 44
10th Australia Team A                
Bill Collaros AUS-A   247 7 246 6 243 4 736 17
Peter Amstrong AUS-A   242 2 249 7 241 4 732 13
David Keen AUS-A   246 3 249 9 239 3 734 15
                  2202 45
11th Australia Team B                
Joy Harrison (L) AUS-B   239 2 244 3 243 4 726 9
Lee Martin AUS-B   249 4 239 3 242 5 730 12
Grant Manning AUS-B   245 5 247 3 247 0 739 8
                  2195 29
12th Czech Republic Team B                
Ladislav Ninger CZ-B   249 4 238 8 241 7 728 19
Josef Havelka CZ-B   241 8 238 5 242 9 721 22
Jan Fokt CZ-B   249 8 249 6 244 9 742 23
                  2191 64
13th United Kingdom Team A                
Ken Stockham UK-A   243 8 242 3 240 2 725 13
Andy Dubreuil UK-A   244 6 245 3 245 8 734 17
Colin Renwick UK-A   240 6 237 2 237 4 714 12
                  2173 42
14th South Africa Team C                
Luandri Barnard (JL) SA-C   246 2 249 8 247 4 742 14
August De Vries  SA-C   245 2 237 2 238 2 720 6
Erik De Clerk SA-C   234 1 234 3 241 2 709 6
                  2171 26
15th Germany Team A                
Reinhard Kästern GER-A   239 3 242 7 240 1 721 11
Carlo Raimund Lackas GER-A   242 6 243 7 245 8 730 21
Uli Kröll GER-A   243 2 245 1 227 1 715 4
                  2166 36
16th Czech Republic Team C                
Jiri Jiracek CZ-C   242 3 234 1 239 1 715 5
Miroslav Hosek CZ-C   242 6 236 2 245 1 723 9
Pavel Cink CZ-C   239 8 244 4 242 4 725 16
                  2163 30
17th Australia Team C                
Sophie Henderson (JL) AUS-C   241 1 241 3 234 3 716 7
Karl Kuehn AUS-C   240 2 245 4 241 5 726 11
Nick Catlan AUS-C   238 3 241 1 236 3 715 7
                  2157 25
18th United Kingdom Team C                
Christine Stockham (JL) UK-C   243 5 235 4 239 3 717 12
John Farrel UK-C   237 6 244 2 242 5 723 13
Adrian Hasell UK-C   241 2 236 4 238 4 715 10
                  2155 35
19th Ireland Team A                
Patsy Tyrrel IRE_A   245 5 245 4 242 8 732 17
Antony Nolan IRE_A   241 1 236 5 230 0 707 6
David Trumper IRE_A   242 3 233 4 234 4 709 11
                  2148 34